Alojsie citronová
21. 2. 2020
Muškátový oříšek ( Myristika fragrans)
21. 2. 2020

Hydroláty: jemná aromaterapie

Víte, co jsou hydroláty a jak je používat? Po přečtení tohoto článku zjistíte, jak vám mohou být užitečné v každodenním životě.

Objevte hydroláty, které dají vyniknout vaší přirozené kráse a prospívají vašemu zdraví.

Hydroláty jsou jedinečné dary přírody s jemným působením, výjimečné nejen v péči o pleť. Podobně jako éterické oleje pomáhají harmonizovat tělo i mysl.

Co je to hydrolát a jak se vyrábí?

Hydrolát je jednoduše produkt parovodní destilace rostlin. Jinými slovy hydrolát můžeme popsat jako kondenzovanou páru, která přešla přes rostlinný materiál.

Slovo hydrolát se skládá z latinského názvu “hydro” = voda a zkratky francouzského slova ”lait” = mléko (prvotní tekutina vycházející z destilačního přístroje má mléčnou barvu).

Dalšími označeními, se kterými se můžete také setkat, jsou: aromatická voda, esenciální voda, hydrosol nebo květová voda (což není úplně přesné, protože hydroláty se získávají nejen z květů, ale i z kořenů, dřeva, listů, jehličí, větviček, semen atd.). Hydroláty mohou být destilovány v podstatě z jakýchkoliv rostlin, tedy nejen ze siličnatých (siličnaté rostliny = rostliny, ze kterých lze získat éterický olej).

Většinou je záměrem destilace rostlin vyrobit éterický olej a hydrolát je považován pouze za jakýsi vedlejší produkt, ale nebylo tomu, tak vždy.

Znovuobjevujeme hydroláty – pohled do historie

Dr. Petr Ondřej Matthioli ve svém díle původně vydaném v roce 1562 Herbář jinak bylinář velmi užitečný píše o rozličném způsobu destilování čili pálení vod: „Vody pálené jsou také chváleny, že svou libou vůní občerstvují tělo, zvláště voda růžová, majoránková, levandulová a jiné jím podobné.“

V šestnáctém století se v mnoha domech bohatých rodin nacházela speciální místnost, kde se scházely ženy, ať již z důvodu destilace rostlin či sdílení zkušeností. Obvykle se u takových domů nacházela bylinková zahrádka, kde se pěstovaly léčivé rostliny. Byliny a květy sklizené ze zahrádky byly poté destilovány zejména pro získání hydrolátu. Hydrolát byl používán pro dodání aroma při vaření, jako toaletní voda pro osobní hygienu i jako medicína. V první polovině 18.století se začala zvyšovat komerční výroba éterických olejů, zatímco popularita hydrolátů slábla. Dnes je umění výroby oživeno lidmi, kteří destilují rostliny speciálně pro získání hydrolátů.

Hydrolát versus éterický olej

Zatímco éterický olej obsahuje složky rostlin rozpustné v tucích, hydrolát obsahuje látky rostlin rozpustné ve vodě. Hydrolát obsahuje přibližně 0,1% těkavých látek( neboť rozpustnost těkavých látek není přesně vymezena). Pokud vezmeme v úvahu, že lidské tělo je z větší části složeno z vody, můžeme lépe porozumět tomu, jak hydrolát, tedy „voda“ obohacená o bioaktivní látky z rostlin, má přirozený blízký vztah s naším tělem.

Éterický olej a hydrolát destilovaný z téže rostliny se odlišují biochemickým složením, proto bychom měli mít na zřeteli různá bezpečnostní rizika při dávkování, možné různé metody aplikace a rozdílnost ve vůních. Nikdy nezaměňujte hydroláty a éterické oleje, 50 ml levandulového hydrolátu není totéž jako 50 ml levandulového éterického oleje.

Hydroláty jsou samostatnou oblastí studia, pokud vás toto téma zaujalo, v závěru článku je v referencích uvedeno několik knih, které doporučuji k bližšímu prostudování. Podívejte na nabídku kurzů Aroma ateliéru, kde hydrolátům je vždy věnována náležitá pozornost.

Proces destilace je uměním, které vyžaduje znalosti a zkušenosti a pouze kvalitní 100% čistý hydrolát je vhodný pro terapii.

Co není hydrolát?

Hydroláty jsou produkty velmi citlivé na mikrobiální kontaminaci. Někteří výrobci proto přidávají alkohol či další konzervanty do čistých hydrolátů k prodloužení životnosti. Pro terapii je vhodné používat stoprocentně čisté hydroláty bez „úprav“. Někdy je na trhu jako hydrolát také nabízena destilovaná voda s rozptýleným éterickým olejem. Z toho, co jsme si popsali výše, vyplývá, že pouhá voda byť obohacená éterickým olejem, hydrolátem není, neboť v takovémto „hydrolátu“ chybí složky rostlin rozpustné ve vodě.

K jakému účelu 100% čisté hydroláty používat ?

Inspirujte se následujícími tipy:

ke koupeli (terapeutické, sedací, koupeli nohou);
jako sprej k osvěžení pokožky;

jako sprej pro osvěžení a čištění vzduchu v interiéru;

jako sprej k aromatizaci oblečení a ložního prádla;

jako jemný parfém podporující emocionální rovnováhu a pocity pohody;

ke zvlhčení pokožky před použitím pleťového nebo tělového oleje;

k čištění a tonizaci pleti;

k ošetření podrážděné nebo poraněné pokožky;

jako ingredience do základu krémů, gelů, pleťových a tělových mlék;

do jílové masky místo vody;

k obkladům a omývání;

v péči o pokožku hlavy a v péči o vlasy;

jako ústní voda pro podporu zdravých dásní a zubů;

jako kloktadlo;

k výrobě vlhčených ubrousků;

k dochucení potravin;

ke kropení prádla před žehlením;

při žehlení (přidáním hydrolátu k destilované vodě přímo do žehličky);

v péči o domácí zvířata;

jako zálivka rostlin;

jako odpuzovače hmyzu;

při intimní hygieně;

k terapeutickým účelům (hydroláty pracují v synergii s éterickými oleji a jsou používány terapeuty jako doplněk fytoterapie nebo aromaterapie).

Výhody hydrolátu:

Výhodou hydrolátu je bezpochyby jeho bezpečné použití. Díky jemnému a harmonickému působení jsou hydroláty bezpečné pro použití u kojenců, dětí, těhotných a kojících žen, seniorů a zvířat. Skvělá věc na hydrolátech je, že je lze ve většině použít přímo na pokožku bez další nutnosti ředění.

Proč jsou hydroláty vhodné v péči o pokožku?

Lidská kůže je přirozeně mírně kyselá a má hodnotu pH okolo 5,5. Bohužel některé produkty, které se objevují na trhu, mají vysoké pH a mohou narušovat přirozenou rovnováhu pokožky. Jak je to s hydroláty? Ačkoli destilovaná voda má hodnotu pH 7, hydroláty jsou mírně kyselé, většina hydrolátů má hodnotu pH mezi 4 až 6 výjimečně mimo tuto hranici. Hodnotu pH naměřenou po destilaci uvádím u všech hydrolátů na jejich kartě v eshopu.

Jak si vybrat kvalitní hydroláty a podpořit svůj vnitřní i vnější půvab

Stejně jako u éterických olejů je i u hydrolátů kvalita velmi důležitým faktorem. Hydroláty by měly pocházet z rostlin z biodynamického nebo ekologického zemědělství bez použití chemických hnojiv či z divoce rostoucích rostlin. Kvalitu ovlivňuje způsob sklizně a zejména způsob destilace. Hydroláty by měly být mikrofiltrovány, baleny, skladovány a transportovány tak, aby byla zachována jejich terapeutická hodnota. Před nákupem je dobré se ujistit, zda byl hydrolát mikrobiologicky kontrolován a zda etiketa obsahuje kromě obchodního názvu, také latinský název. Mělo by být také uvedeno číslo šarže, název výrobce a distributora. V případě, že se jedná o bio produkt, měli byste na etiketě nalézt logo organizace, která kontrolovala jeho kvalitu. Prodejce by Vám měl také podat informace o tom, zda se jedná o přírodní produkt, jaká část rostliny byla destilovaná a informaci o zemi původu.

Skladování:

Hydroláty je vhodné udržovat v chladu a temnu při konstatní teplotě od 5 do 15 °C v tmavých lahvičkách. Hydroláty jsou neobyčejně citlivé na teplo, které může výrazně zvýšit mikrobiologické znečištění. Je proto vhodné po zakoupení hydroláty uložit do chladničky.

Pokud si všimnete změny ve vzhledu (v hydrolátu se tvoří chuchvalce různých tvarů = známka znečištění bakteriemi ) či pachu, hydrolát nepoužívejte.

Jak si hydrolát správně vybrat ?

Použití a účinky jednotlivých hydrolátů se samozřejmě liší, levandulový hydrolát je mj. výborný na spáleniny, růžový pomáhá zmírnit stres a nervové napětí, helichrysový hydrolát je úžasný na jizvy a pohmožděniny, manukový na akné, mátový je skvělý jako ústní voda atd.

Kolekce destilérie FLORIHANA vám nabízí celkem 25 hydrolátů v bio kvalitě. Hydroláty jsou získávány z ekologicky pěstovaných či divoce rostoucích rostlin. Ojedinělý způsob výroby umožňuje uskutečnit parovodní destilaci při velmi nízkých teplotách od 40 do 80°C, zachovají se tak vlastnosti molekul, které se velmi blíží vlastnostem molekul vytvářených rostlinami. Výjimečná kvality je daná i vysokým extrakčním poměrem (nejméně 1 kg rostlinného materiálu na výrobu 1 l květové vody) a mikrobiologickou čistotou.

Užívejte si báječný život s hydroláty

Reference:

Catty, S. (2001) Hydrosols. The Next Aromatherapy. Vermont: Healing Arts Press.

Matthioli, P. O. (1982, původní vydání 1562) Herbář jinak bylinář velmi užitečný. Praha: Oden.

Noe, M. (2014) Aromaterapie do kapsy. Malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press.

Price, S. Price, L. (2012) Aromatherapy for Health Proffesionals. Edinburgh: Churchill Livingstone.

Upozornění: článek slouží pouze k informativním účelům, autorka nemůže ovlivnit konkrétní použití a účinnost hydrolátů v praxi, a proto nemůže převzít žádnou zodpovědnost.
Zdroj: Katerina Kloudova

Ověřeno MonsterInsights